KategorilerSunucu Yönetimi

Plesk – AutoDiscover Aktif Etme

Hosting yönetim kontrol panellerinden birisi olan Plesk kontrol panelinde şu andaki son sürüm versiyonu, Plesk Obsidian 18.0.21’dir. Bu sürümle birlikte aktif hale gelen özelliklerden birisi, autodiscover özelliğidir. Yazımızda, bu özelliğin tanımını ve nasıl kullanılacağını inceleyeceğiz.

Autodiscover Özelliği Nedir?

2007 senesi itibariyle kullanıma açılan Exchange Server ve Microsoft teknolojisiyle birlikte çıkarılan autodiscover özelliği, mail istemcilerinin otomatik bir şekilde yapılandırılması işlevini görüyor. Bu özellik şu anda Plesk ve cPanel hosting kontrol panellerinde aktif olarak mevcut durumdadır.

Autodiscover Özelliği Ne İşe Yarıyor?

Thunderbird ve Outlook kullanıcılarının mail ayarlarını otomatik bir şekilde yapılandırma işlevine sahip olan autodiscover özelliği, sunucundan bilgileri alarak kendisini otomatik tanımlama yapmaktadır.

Konuyu daha açıklayıcı bir şekilde ele alırsak, bir mail hesabını Thunderbird ve Outlook gibi bir istemciye kurma aşamasında e-posta hesap adı, e-posta hesap şifresi, gelen-giden sunucu adları, gelen-giden sunucu port numaraları ve güvenlik tipi bilgilerine sahip olmak gerekiyor. Ancak son kullanıcılar belirttiğimiz bu bilgilere sahip değillerdir.

Ellerinde yalnızca e-posta adresi ve e-posta şifresi bulunmaktadır. Autodiscover özelliği burada devreye girer ve son kullanıcının hesabını tanımlamak için e-posta adresine ilişkin bilgileri sunucudan alarak otomatik tanımlama gerçekleştirir.

Plesk Autodiscover Nasıl Aktif Ediliyor?

Plesk kontrol panelinde autodiscover özelliğini aktif edebilmek için, mail ayarları üzerinden işlem gerçekleştirmelisiniz. Plesk kontrol paneline, 8443 ya da 8880 portu üzerinden admin kullanıcı bilgilerinizle giriş yapın.

Giriş işleminden sonra ‘Tools & Settings’ seçeneğine tıklayın. Gelen pencereden ‘Mail Server Settings’ ve ardından ‘Settings’ seçeneklerine basarak mail ayarlarına ulaşın. Bu alanda ‘Enable Mail Autodiscover’ seçeneğine tik koyun.

Belirtilen işlem adımlarını tamamladığınız zaman, sunucu artık autodiscover özelliğiyle çalışmaya başlayacaktır. Ancak hosting üzerinden de bazı işlemler yapmak gerekebiliyor.

Plesk kontrol paneli üzerinden autodiscover özelliğini aktif edeceğiniz hostinge basın ve ‘Mail Settings’ seçeneğiyle mail ayarlarına ulaşın. Gelen ekranda ‘Enable Mail Autodiscover’ kutucuğuna tik koyun ve ayarları kaydetmek için ‘Apply’ butonuna basın.

Plesk Hosting Paketlerinde Autodiscover Özelliğini Varsayılan Olarak Aktif Etme

Açılacak hostingler üzerinde autodiscover özelliğini varsayılan olarak aktif etmek istiyorsanız, hosting paketlerindeki Service Plans bölümünde işlem yapmalısınız.

Plesk kontrol panelinin sol kısmında yer alan ‘Service Plans’ bölümüne ulaşın ve değişiklik yapacağınız hosting paketine tıklayın.

Gelen ekranda ‘Permission’ sekmesine basın ve ‘Mail Autodiscover Management’ kutucuğuna tik koyun. Ardından ‘Mail’ sekmesindeki ‘Enable Mail Autodiscover’ kutucuğuna tik koymalısınız. Alt kısımda yer verilen ‘Update & Sync’ butonuna bastığınızda, bu paketi kullanmakta olan ve kullanacak olan bütün hosting hesaplarında autodiscover özelliği aktif edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir